Skip to content

Sklepy z grami komputerowymi – czy w czasach idącej na przód usługi subskrypcyjnej warto je jeszcze tworzyć? Przekonajmy się!

Zastanawiasz się czy sklepy z grami komputerowymi to dobry biznes? Chciałbyś założyć własny biznes i sprzedawać gry fizyczne lub cyfrowe? Powiem Ci jak to zrobić i czy w ogóle warto to robić na tym etapie naszego życia, gdzie główną role zaczynają odgrywać usługi subskrypcyjne.

Z tego artykułu dowiesz się:

sklepy z grami komputerowymi - czy to dobry biznes?

Sprzedaż gier w sklepach fizycznych lub internetowych – czy warto ryzykować?

Jako właściciel zamkniętego już sklepu internetowego z grami komputerowymi i konsolowymi, opowiem Ci czy sprzedaż gier w sklepach fizycznych lub internetowych się jeszcze opłaca. Jeśli przeszło Ci przez myśl, aby zacząć właśnie taki biznes to koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca.

Odpowiadając więc na początku na tytułowe pytanie – odpowiedź brzmi NIE. Niestety z roku na rok tendencja zakupowa w przypadku gier fizycznych spada i będzie spadać jeszcze bardziej. Gry cyfrowe na ten moment mają się jeszcze dobrze, ale ich kondycja również zacznie być niebawem spadkowa przez coraz śmielej napierające rynek, usługi subskrypcyjne typu Xbox Game Pass, PlayStation Plus czy też Geforce NOW.

Jako przedsiębiorca, który wszedł w tę branże w 2021r muszę Ci powiedzieć, że bez ogromnego budżetu na reklamę i marketing nie masz szans na utrzymanie się na rynku.  Ogromna konkurencja sklepów, które są na rynku od lat i mają już swoją pozycję sprawia, że nowy gracz jest praktycznie tłamszony, nawet jeśli ceny produktów w sklepie są mega konkurencyjne.

Czy warto więc ryzykować? Pod względem racjonalnego myślenia, oczywiście nie warto i lepiej środki ulokować w bezpieczniejszy biznes. Ale jest też takie powiedzenie, że kto nie ryzykuje ten nie pije szampana.

Przyszłość branży gier – co się stanie z grami pudełkowymi i cyfrowymi.

Przyszłość branży gier – co się stanie z grami pudełkowymi i cyfrowymi.

Zastanawiałeś się czy jak jutro wstaniesz, będziesz mógł zakupić jeszcze gry pudełkowe lub cyfrowe w sklepach? Ja czasem się nad tym zastanawiam i wiesz co? Trochę mnie przeraża fakt braku gier w sklepach a właśnie do tego zmierzamy.

Moim skromnym zdaniem przyszłość branży gier będzie wyglądać następująco:

  • do końca roku 2023/2024 sklepy stacjonarne opierające się głównie na sprzedaży gier nie będą miały co robić, ponieważ gry pudełkowe całkiem znikną z rynku;
  • z fizycznych produktów zostaną jedynie wersje kolekcjonerskie gier;
  • gry cyfrowe zaczną mocno tanieć ze względu na to że gry pudełkowe finalnie znikną z półek;
  • rynek w dużej mierze przejmą usługi subskrypcyjne.

Czy ta wizja jest optymistyczna? Ciężko powiedzieć, tak naprawdę wszystko zależy od tego jak na to spojrzymy. Ja osobiście lubiłem gry w pudełkach w przypadku konsol, natomiast na PC zazwyczaj już kupowałem gry cyfrowe.

Zakładasz własny sklep internetowy z grami komputerowymi? Podpowiem Ci na czym się skupić.

Własna firma to nie tylko otrzymanie NIPu w CEIDG. W przypadku gdy chcesz założyć sklep internetowy i sprzedawać w nim gry cyfrowe lub pudełkowe należy się do tego dobrze przygotować.

Masz na chwilę obecną dwa rozwiązania – albo sprzedajesz gry pudełkowe albo gry cyfrowe – ewentualnie to i to – więcej rozwiązań nie ma. Oczywiście można do tego dołożyć akcesoria, konsole, prepaidy i inne rzeczy, ale w tym artykule skupiamy się na handlu wyłącznie grami.

Na czym powinieneś się skupić zakładając sklep internetowy z grami:

  1. stwórz sklep internetowy – polecam na początek gotowe rozwiązania jak np. Shoper;
  2. kup kasę fiskalną, która jest niezbędna do fiskalizowania sprzedaży;
  3. pozyskaj partnerów biznesowych od których kupisz towar – przed zakupem towaru przeanalizuj średnie ceny rynkowe produktów, ponieważ bywa tak że cena za którą kupujesz jest dużo wyższa od średniej ceny na rynku;
  4. sprzedawaj na Allegro, ale pamiętaj że serwis ten pobiera prowizję od każdej sprzedaży – polecam robić narzut na cenę o wartość procentową jaką zabiera Allegro;
  5. dokładnie przemyśl ilość kupowanych towarów – jako nowy sklep internetowy będziesz sprzedawał jedynie kilka lub kilkanaście gier.
Zakładasz własny sklep internetowy z grami komputerowymi? Podpowiem Ci na czym się skupić.

W przypadku gier cyfrowych sprawy się trochę komplikują ponieważ wydawcy sami tworzą kody i sprzedają bez dalszej dystrybucji. Co to dokładnie oznacza? A to, że jeśli nie jesteś gigantem typu Steam, G2A czy Epic Games to będziesz miał ogromny problem z pozyskaniem towaru do swojego sklepu. Znalazłem dosłownie kilka hurtowni z grami cyfrowymi i wiecie co? Żadna nie odpowiedziała mi nawet na maila.

W przypadku chęci sprzedaży gier pudełkowych, problem jest nieco mniejszy niż z grami cyfrowymi ponieważ hurtowni z takimi nośnikami jest wiele, wystarczy że uzupełnisz formularz na stronie hurtowni i masz dostęp do ich produktów. Jest kilku dostawców z polski jak np. Cenega lub Entspace, którzy specjalizują się w dystrybucji gier pudełkowych.   Problemem jest natomiast magazynowanie takich gier, pakowanie, wysyłka i cały proces logistyczny. Dodatkowo ceny różnią się w zależności od tego czy są to gry z dystrybucji polskiej czy zagranicznej – i tutaj musisz dokonać sam wyboru co wolisz.

Dodatkowo odezwałem się również do kilku agencji marketingowych z prośbą o wycenę działań marketingowych i nie uwierzycie – agencje same stwierdzały że ze względu na dużą konkurencyjność na rynku, nie podejmą się współpracy bo nie przyniesie to żadnych korzyści dla sklepu.  I tą informację zostawiam Ci do przemyślenia.

Rozwijające się usługi subskrypcyjne zagrożeniem dla branży gier komputerowych oraz sklepów z grami komputerowymi.

Rozwijające się usługi subskrypcyjne zagrożeniem dla branży gier komputerowych oraz sklepów z grami komputerowymi.

Zastanawiasz się jaka będzie przyszłość branży gier komputerowych? Ja też. Szczerze mówiąc pesymistycznie patrzę na usługi subskrypcyjne. Niby gry są udostępniane za darmo w ramach danej subskrypcji, ale jednak nie są to gry należące do nas. Wygaśnie Ci Game Pass? Nie masz w co grać, dopóki nie zapłacisz. Z jednej strony nie musisz kupować każdej gry osobno, z drugiej jednak, gdy ją zakupisz masz do niej pełny dostęp kiedy tylko chcesz.

Na chwilę obecną o miano króla walczą ze sobą Microsoft ze swoim Xbox Game Pass oraz Sony z PlayStation Plus. Twórcy zielonego pudełka zrozumieli już, że branża rozwija się w  zawrotnym tempie i w zupełnie inną stronę niż każdy myślał, dlatego też postanowili rozwijać swoją usługę subskrypcyjną, a konsole stają się tylko dodatkiem, produkowanym w ilościach wystarczających dla zagorzałych fanów.

Xbox Game Pass vs Playstation Plus

Sony również to zrozumiało i zaczęło rozwijać swoją usługę PlayStation Plus, aczkolwiek według mnie trochę źle im to idzie. Sam podział na różne pakiety jest słaby, szczególnie że praktyczne są jedynie dwa pierwsze pakiety, pozostałe to raczej wyciąganie pieniędzy od graczy.

Pierwsze wzmianki  o tym że branża przechodzi ewolucję i wszystko się cyfryzuje było ukazane na konsolach nowej generacji, które były produkowane już bez napędów – i co najważniejsze sprzedaż takich konsol cieszyła się dużą popularnością.  

Do tego dochodzi usługa streamingowa Geforce NOW, Google Stadia i inne gdzie za niewielką opłatą abonamentową mamy dostęp do najnowszych tytułów i możemy w nie grać na swoim starym złomiastym komputerze. To jest według mnie jedna z gorszych usług, ponieważ w niej zupełnie nie mamy dostępu do gier w bibliotece – uzyskujemy jedynie dostęp do gry na określony czas, czasem musimy nawet oczekiwać w kolejce aby w daną grę zagrać. Można tą usługę porównać raczej do wypożyczenia gry na czas niż na jej zakup, ale każdy lubi co innego J.

Ja tak czy inaczej z niecierpliwością czekam na rozwój wydarzeń i jak by branża gamingowa się nie rozwinęła, ja i tak pozostanę jej wiernym graczem.

Published inartykułsklepy internetowe

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.