Skip to content

[Poradnik dla początkujących — Cyberpunk 2077] Co ROBIĆ, a czego NIE ROBIĆ na początku gry.

Poradnik dla początkujących — Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 był jedną z głośniejszych premier przełomu 2020 i 2021 roku. Do tej pory cieszy się niezwykłą popularnością.  Gracze na forach internetowych zachwycają się jego genialną fabułą, świetnie zaprojektowanym miastem i niezwykłym klimatem.  Gra cały czas przyciąga nowych graczy i skoro tu jesteś, swoją sławą przyciągnęła również Ciebie.  Szukasz pomocy? Nie wiesz, jak zacząć? Zanurz się w świat Cyberpunk 2077. Będziemy Cię asekurować.

Z tego artykułu poradnikowego dowiesz się:

  • jak ustawić grę Cyberpunk 2077 jeszcze przed jej uruchomieniem;
  • jakie są dobre praktyki, które ułatwią Ci rozgrywkę – przynajmniej na początku;
  • jak rozdysponować punkty umiejętności;
  • co nieco o craftingu w Cyberpunk 2077;
  • ogólnie kilka słów o grze.

Chciałbyś zajmować się sprzedażą gier typu Cyberpunk 2077? Zobacz czy sklep internetowy z grami się jeszcze opłaca.

 

Cyberpunk 2077 – gra, która zmienia wszystkich 

Cyberpunkowa przygoda rozgrywa się w otwartym świecie miasta Night City — megalopolis rządzonym przez ludzi owładniętymi obsesyjną pogonią za władzą oraz sławą okraszoną, czasami niezrozumiałą wręcz, chęcią przerabiania własnego ciała. Gracz wciela się w postać zwaną V i dąży do tego, aby zdobyć niezwykły implant będący kluczem do nieśmiertelności. Gra proponuje ci stworzenie własnego stylu gry i możliwość wpływania na historię przez podejmowanie indywidualnych decyzji. 

 

Podejmuj mądre decyzje, a gra stanie się przyjemnością.

To, że Cyberpunk 2077 jest rozległą grą to spore niedopowiedzenie. Cyberpunk 2077 jest grą z OGROMNYM światem, a Twoje decyzje będą miały zasadniczy wpływ na całą fabułę. Niektóre z nich będziesz musiał podjąć już w pierwszych minutach gry. Chcesz ustrzec się błędnych decyzji, które dosyć mocno utrudnią Ci rozgrywkę? Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika.

Cyberpunk 2077 - świat gry

 

Trochę techniki i człowiek się nie gubi.

Często zapominamy, że od poprawnych ustawień technicznych zależy tyle samo co od części fabularnej. Ustawienie poziomu trudności, czy manualne zapisy gry mogą okazać się kluczowe i bardzo ułatwić rozgrywkę. 

Wybierz optymalny poziom trudności.

Odpalając grę po raz pierwszy, będziesz musiał wybrać poziom trudności. Różnica pomiędzy poziomami wpływa na to jak skutecznie będziesz musiał zarządzać rozwojem postaci i jej wyposażeniem. Standardowo, im wyższy poziom trudności, tym rozsądniej trzeba będzie rozdzielać punkty umiejętności i punkty atutów. Rozsądek przyda się też przy kupowaniu wszczepów, wyborze broni i pancerza itd.

Naszym zdaniem, optymalny będzie wybór normalnego poziomu trudności, ale wszystko zależy od Twoich predyspozycji i doświadczenia. 

 

Autozapisy są super, ale nie polegaj tylko na nich.

CD Projekt zatroszczył się o nerwy graczy i umożliwił manualny zapis stanu gry. Skoro jest taka możliwość, to zalecamy często z niej korzystać. 

Ręczne zapisy mogą uratować Cię, kiedy podejmiesz złą decyzję. Złą, czyli taką, którą odbierasz  sobie szansę na otrzymanie jakiejś nagrody albo zawalasz zadanie. 

Ręczne zapisywanie gry to także dobry pomysł w lokacjach z pułapkami czy podczas zaliczania mini gier hakerskich. 

Przejedź samouczek — cały!

Cyberpunk 2077 - ustawienia

Chodzenie na skróty jest niesamowicie kuszące. Jeśli nie wymaga się od nas przejścia wszystkich kroków, to z radością korzystamy z takiej okazji. Powstrzymaj jednak swoje instynkty i przejedź wszystkie, 4 kroki samouczka. 

Po ukończeniu prologu dla wybranego przez ciebie pochodzenia, gra zmusi cię do przejścia 2 lekcji samouczka. 

Te lekcje nauczą cię prowadzić walki z użyciem broni palnej oraz hakowania. Dzięki dwóm kolejnym poznasz podstawy skradania się oraz staczania walki wręcz. 

Nigdy nie wiesz, kiedy te umiejętności Ci się przydadzą.

 

Używaj skanera.

Jeśli grałeś w Wiedźmina, dostrzeżesz podobieństwo skanera do działania wiedźmińskich zmysłów. Zadaniem wspomnianego skanera jest… skanowanie otoczenia. Pomaga on w eksploracji otoczenia oznaczając loot oraz interaktywne przedmioty.  

Istnieje jeszcze jedna, bardzo ważna funkcja skanera — stanowi on świetną pomoc przy hakowaniu — wynajduje urządzenia oraz przeciwników, których możesz zhakować, pozwalając również wybierać haki z poleceń.

Zaczynamy zabawę.

Techniczne aspekty gry mamy już za sobą. Pora więc zacząć podejmowanie decyzji, które wpłyną na losy V. 

 

Dobrze rozłóż punkty atrybutów.

Po wyborze korzeni i zabawie w edytorze wyglądu, nastaje czas na dopasowanie bohatera do ścieżki, którą chcemy podążać. W tym calu rozdajemy mu punkty atrybutów. Warto podejść do tematu mądrze, bo nie można ich później zresetować.

Możesz rozdać punkty jak leci, na wszystkie umiejętności. Wtedy twój bohater np. nie osiągnie mistrzostwa w danym typie broni. 

Najlepszym wyjściem jest wpakowanie wszystkich punktów w dwie wybrane cechy, a następnie, w trakcie gry, maksowanie już jednego wybranego atrybutu. 

Na przykład, podczas rozdawania punktów możesz włożyć je w refleks i opanowanie, a w grze maksymalnie rozwijać refleks. Takie podejście pozwoli Ci na odblokowywanie drzewka atutów wywodzących się z tego atrybutu.

Zaznaczamy, że nawet w ramach nierozwiniętych atrybutów (zaledwie te z kilkoma punktami), możesz odkrywać niektóre atuty, które będą pomocne przy rozwijaniu postaci.

Cyberpunk 2077 - drzewko umiejętności
Drzewko umiejętności w grze Cyberpunk 2077.

 

Używaj swoich zdolności.

Ulepszasz swojego bohatera zdobywając expa i awansując na kolejne poziomy, ale też używając swoich zdolności. 

Tak jak w życiu. 

Jeśli często ćwiczysz, w końcu opanujesz daną umiejętność. W grze dostajesz po prostu bonusy sprawiające, że Twoja postać rozwija się w danym kierunku. 

Używaj zdolności, gdzie tylko się da. 

Wybierz swoją ulubioną broń.

Jak pewnie słusznie już zauważyłeś, decyzje podejmowane w Cyberpunk 2077 są szalenie istotne i absolutnie konieczne. 

Wybór broni powinien być dostosowany do tego, jaki atrybut chcesz rozwijać. Na przykład, jeżeli rozwijasz siłę, nastaw się na karabiny albo strzelby, natomiast jeśli ważny jest dla Ciebie refleks postaw raczej na broń białą (ostrza). 

Wytwarzaj własne przedmioty — czyli kilka słów o craftingu w Cyberpunk 2077

źródło: zKarmaa

Nie daj sobie wmówić, że crafting jest tylko dla inżynierów. Oczywiście, im przyda się najbardziej do rozwijania zdolności technicznych, ale inni też mogą bardzo skorzystać na wytwarzaniu przedmiotów.

Tworzenie własnych przedmiotów jest świetnym sposobem na zdobycie dodatkowego doświadczenia oraz fajnych przedmiotów. Crafting możesz potraktować też jak źródło dodatkowej (dużej!) gotówki. 

Jak wykorzystywać tę opcję efektywnie? Rozmontuj na części wszystko, co znajdziesz. Wszystko, co się da. 

Popielniczki, wachlarze, skalpele, talie kart, napoje w puszkach itd. Otrzymane z nich przedmioty, są warte o wiele więcej.

Tutaj jedna uwaga. Nie warto inwestować w atut pod nazwą ”złomiarz”. Dlaczego? 

Niby jest to ułatwienie, ponieważ rozbiera nam przedmioty automatycznie. Jednak często zdarza się, że do zakładki rupiecie, oprócz śmieci, trafia również biżuteria. Zakładka automatycznie się czyści, pozbawiając cię dużej kasy.

 

Lecz V z ciężkich obrażeń.

Być może już to wiesz, ale zdrowie w Cyberpunk 2077 regeneruje się tylko do 60 procent i tylko poza walkami. 

Aby się ”doleczyć” możesz zainwestować w atut 'Regeneracja’ (dzięki niemu, odnowienie zdrowia możliwe jest również w trakcie walk). 

Zdolność leczenia mają też przedmioty jednorazowego użytku, które występują w grze w różnorodnych odmianach. Jako przykład niech posłużą nam różne odmiany specyfiku MaxDoc pozwalające automatycznie odzyskać część zdrowia.  

 

Zawsze sprawdzaj poziom ryzyka przed atakiem.

Każde zadanie w dzienniku ma oznaczenie poziomu ryzyka. Wyzwania, które oznaczone są wysokim poziomem ryzyka, zostaw sobie na później.

Bardzo silni przeciwnicy dostają ikony czaszki. Jeżeli podejmiesz z nim walkę, a Twoje umiejętności są jeszcze niedostatecznie rozwinięte, skutki mogą być opłakane. W wypadku natknięcia się na takiego przeciwnika, doradzamy przekradnięcie się obok niego. 

 

To nie wszystko, ale jesteś na dobrej drodze

Moglibyśmy doradzać Ci w nieskończoność, jednak wiemy, że nic tak nie psuje zabawy jak brak spontaniczności. Dlatego zostawimy Cię z powyższymi poradami i idziemy pykać w gierkę. 

PS. daj znać czy ten artykuł Ci pomógł 🙂

Published inartykułporadnik

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.